15 maja uczniowie klasy ósmej pojechali na wycieczkę do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Przewodnik zaznajomił uczniów z okrucieństwem jakie spotkało więźniów przebywających w obozach w Oświęcimiu i Brzezince. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach zatytułowanych "Historia zapisana w przedmiocie ", podczas których opisywali przedmioty należące do ludzi, których historia związana jest z tym miejscem. Pobyt był cenną lekcją jak ważnymi pojęciami są tolerancja oraz szacunek do drugiej osoby
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”.
Wyróżnienie oraz tytuł laureata III miejsca otrzymali:
Wincenty Ploch – uczeń klasy I a
Małgorzata Szary – uczennica klasy 4 b
Serdecznie gratulujemy naszym laureatom znakomitego wyniku, wiedzy przyrodniczej oraz zaangażowania w rozwijanie swoich zainteresowań naukowych.
Życzymy dalszych sukcesów, ciekawości świata i wytrwałości w odkrywaniu tajemnic nauk przyrodniczych!
Klasa 3a uczestniczyła w zajęciach ceramiki I rękodzieła w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Warszaty były nie tylko doskonałą okazją do rozwijania zdolności manualnych i wyobraźni, ale także lekcją cierpliwości i skupienia.
Dzieci z naszej szkoły z okazji Dnia Pielęgniarki wykonały kartki dla pań z Centrum Zdrowia Dziecka. Nasi uczniowie postanowili przekazać odrobinę radości i wdzięczności tym, którzy na co dzień dbają o zdrowie najmnłodszych.
Wszystkim Paniom Pielęgniarkom z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka dziękujemy za codzienny trud, wielkie serce oraz niezwykłe podejście do małych pacjentów. Wasza praca jest niezwykłą misją.
23 kwietnia uczniowie klasy 1a odwiedzili Muzeum Śląskie, by powędrować z Tomkiem Wilmowskim dookoła świata. Zanim jednak rozpoczęła się lekcja muzealna był czas na oglądanie wystawy o budynkach muzealnych, zabawę w berka, grę w warcaby i drugie śniadanie. Na początek poznawania świata powieści Alfreda Szklarskiego poznawaliśmy wioskę masajską i mieszkańców dżungli amazońskiej. Byliśmy też w tipi, zajrzeliśmy do Australii, a potem do domów gościnnych Jakutów. Na koniec wizyty uczniowie mieli okazję wypróbować matematykę w praktyce - odwiedzili sklepik muzealny i podejmowali decyzje o tym, co mogą kupić za posiadane pieniądze. W autobusie, którym wracaliśmy do szkoły ćwiczyliśmy dobre zachowanie i utrzymanie równowagi. Ten dzień był pełen praktycznych lekcji!
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli udało nam się zebrać aż 29,5 kg monet o łącznej wartości 367,93 zł! Każdy, nawet najmniejszy grosz, miał znaczenie – pokazaliśmy, że wspólnie możemy naprawdę wiele. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną inicjatywę i okazali wielkie serce
Razem możemy więcej!
20 kwietnia uczniowie klasy 1 a powędrowali do lasu, by wziąć udział w przyrodniczych warsztatach terenowych. Wielozmysłowe poznawanie środowiska leśnego obejmowało rozpoznawanie drzew dotykiem, tworzenie leśnych kompozycji zapachowych, szukanie elementów przyrody, przypatrywanie się przez lupy poszyciu leśnemu. Zabawa połączona z nauką jest tym co bardzo lubimy!Wyjście do lasu odbyło się w ramach projektu „KLASY W LASY" Miasta Katowice we współpracy z Fundacją Leśne Projekty.
Z okazji Dnia Poezji uczniowie klas 4-8 zapoznali się z tzw. poezją negatywną (poezją zaciemnienia). Jest to technika, która polega na traktowaniu gotowej strony książki, gazety bądź innego utworu literackiego jako surowca, z którego „odzyskuje się” słowa. Poprzez wykreślanie czarnym markerem większości słów z istniejącego tekstu, powstaje nowa całość o zupełnie innym znaczeniu. Dodatkowo uczniowie ozdobili swoje prace, nadając im niepowtarzalny charakter
XVI edycja Wiosennego Turnieju Szachowego w ZS nr 7 im. W. Mastalerza, ponad 100 uczestników z 26 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nasza drużyna w składzie: Michał K., Antoni B. i Natalia W. wywalczyła II miejsce. Michał w klasyfikacji indywidualnej szkół podstawowych zajął I miejsce.
W dniach 9-11.03 nasi uczniowie brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Edykacyjno-Sportowym "Kopernikalia", organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 34 w Katowicach. Uczestnicy mierzyli się zarówno z konkursem wiedzy, jak i z różnorodnymi konkurencjami sportowymi. Nie brakowało emocji, zaangażowania i zdrowej rywalizacji. Z dumą informujemy, że nasza szkoła zajęła III miejsce! Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości i wspaniałej postawy.
13 marca świętowaliśmy Dzień Matematyki oraz Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie mogli wziąć udział w różnych matematycznych aktywnościach.Uczniowie klasy 6a wykazali się kreatywnością, tworząc Miasto Liczby Pi oraz Pi-graf – prace pełne pomysłów, kolorów i oczywiście… nieskończonej liczby π!Uczniowie klas 4–8 mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w quizie o liczbie Pi, w którym nie zabrakło ciekawych pytań i matematycznych wyzwań.Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i wspólne świętowanie matematyki! Bo matematyka może być nie tylko nauką, ale też świetną zabawą!
Blisko 140 zawodników z 26 katowickich szkół wzięło udział w XVII Mistrzostwach Katowic w Narciarstwie Alpejskim, które odbyły się na stacji narciarskiej Zwardoń Ski.Dziękuję wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację, wzorową postawę oraz stworzenie znakomitej atmosfery podczas zawodów. Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom, którzy podjęli wyzwanie startu w tegorocznych mistrzostwach.Serdeczne podziękowania kieruję do Katowice - oficjalny profil miasta, dzięki którego wsparciu wydarzenie mogło się odbyć i zostało sfinansowane z budżetu miasta. Dziękuję również wolontariuszom, partnerom wydarzenia, a także opiekunom i nauczycielom oraz Katowickiej Agencji Wydawniczej za pomoc i zaangażowanie.Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie podczas kolejnej edycji zawodów w przyszłym roku.
https://wyniki-9-03-2026.my.canva.site
ZwardońSki, „Ministerstwo Śniegu” Magazyn na Szczycie” GOPR Beskidy. MOSiR Katowice
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 w Katowicach zaprasza Rodziców dzieci do zapisów do klasy pierwszej w roku szkolnym 2026/2027.
Zapraszamy na dzień otwarty 17.03.2026 r. od godziny 16.00 do 18.00.
Szczegółowe informacje wkrótce.
Nasze półkolonie rozgrzały atmosferę do czerwoności! Zobaczcie sami, co działo się w ostatnich dniach: Dzień 1 - poniedziałki upłynęły pod znakiem cyfrowej przygody w Mindcloud Katowice. Nasi uczniowie zamienili się w młodych programistów, zgłębiając tajniki kodowania. Logiczne myślenie i świetna zabawa w jednym! Dzień 2 - wtorki ze światową modą w muzeum - Szyk, styl, wstążka i... własne projekty ubrań, ozdób i biżuterii. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Katowic przy ulicy Szafranka i zobaczyliśmy wystawę sukien haute couture, stworzonych przez słynnych kreatorów mody, przy wykorzystaniu wszelkiego rodzaju wstążek. Ale na oglądaniu się nie skończyło - podczas warsztatów dzieci własnoręcznie stworzyły piękne ozdoby i biżuterię. Dzień 3 - środy w zamku pod hasłem - Rycerska przygoda w Kompleks Zamkowy Stare Tarnowice. Podczas pobytu w zamku przenieśliśmy się do czasów średniowiecznego rycerstwa. Były gry i zabawy rycerskie z prawdziwym rycerzem, warsztaty projektowania i tworzenia karnawałowych masek, a na koniec - huczny bal na zamkowych salonach. Dzień 4 - czwartki w otoczeniu nikiszowieckich Beboków - Magia Nikiszowca i dawnych zabawek. Tym razem ruszyliśmy do oddziału MHK na Nikiszowcu. W otoczeniu zabytkowych familoków podziwialiśmy wnętrza górniczego mieszkania sprzed 100 lat oraz wystawę zabawek, którymi bawili się nasi dziadkowie - poznawaliśmy ich fascynujące historie. Podczas warsztatów stworzyliśmy własną zabawkę! Dzień 5 - w piątki czekał nas piątki to słodko-pachnący finał tygodnia! Turnusy zakończyliśmy w Klub Kulinarny Efekt? Przepyszne, własnoręcznie dekorowane cake popsy oraz kolorowe, pachnące mydełka, które dzieci zabrały do domów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za fantastyczną energię! To były dwa wspaniałe tygodnie, których długo nie zapomnimy.
BEZPIECZNE FERIE 2026/2027
Rozpoczynamy zimową przerwę! Aby wypoczynek przyniósł tylko dobre wspomnienia, pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach:
LÓD: Ślizgamy się wyłącznie na profesjonalnych lodowiskach. Zamarznięte jeziora i rzeki są skrajnie niebezpieczne!
STOK: Kask to podstawa bezpieczeństwa każdego narciarza i snowboardzisty.
WIDOCZNOŚĆ: Po zmroku zawsze noś odblaski - bądź widoczny na drodze!
KULIGI: Nigdy nie doczepiamy sanek do samochodów ani quadów.
INTERNET: Korzystaj z sieci z głową i dbaj o swoje bezpieczeństwo w świecie cyfrowym.
Życzymy Wam radosnych i bezpiecznych ferii!
Z dumą informujemy, że uczeń klasy 8a, Michał, został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki!
To ogromne osiągnięcie będące efektem systematycznej pracy, zaangażowania oraz matematycznej pasji. Serdecznie gratulujemy Michałowi i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentu!
Pełna kolorów zabawa klasy 3a
Jak co roku w naszej szkole organizujemy Dzień Bezpiecznego Internetu, w tym roku pod hasłem " Szanuję, nie hejtuję".